NOWA MUZYKA BYDGOSZCZ
Festiwal „Nowa Muzyka”, którego pierwsza edycja odbyła się w maju 2013 roku w Bydgoszczy, jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem artystycznym promującym najnowszą twórczość muzyczną i artystyczną.
Ideą projektu jest tworzenie nowych jakości artystycznych poprzez łączenie różnych dyscyplin, tj. muzyka, obraz, słowo, multimedia. Priorytetem jest inspirowanie środowisk artystycznych – kompozytorów, muzyków, plastyków, twórców multimediów, literatów do wspólnego tworzenia kultury.
Najistotniejsze założenia to: pobudzanie wyobraźni twórczej, stymulowanie kreatywności, integracja środowisk, budowanie wspólnej przestrzeni kulturowej. Nie mniej ważne cele to promowanie twórczości lokalnej w Polsce oraz prezentacja w Bydgoszczy ciekawych, nowatorskich i niekomercyjnych zjawisk artystycznych z Polski i zagranicy.
Organizatorzy: Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Partnerzy: regionalne oddziały Związku Kompozytorów Polskich (Gdańsk, Poznań, Katowice), Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Festiwal finansowany jest ze środków:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
- Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
- Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz
Patronat medialny: Radio Pik, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Honorowy Patronat Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.
Wsparcie i Partnerzy
Festiwal dofinansowano ze środków:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.















