Małgorzata Mokrus
pianistka, doktor sztuki, nauczyciel akademicki
Laureatka Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2026) oraz prestiżowej nagrody „Złoty Parnas 2025”, przyznanej podczas jubileuszowej XX edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, w ramach którego uhonorowana została także Nagrodą prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej, JM Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego
w Bydgoszczy i wyróżnieniem za interpretację koncertu fortepianowego. Rok 2025 zaowocował równocześnie dwiema nagrodami Grand Prix – International Music Competition & Festival „Music Without Limits” na Litwie oraz XIII International Master Competition for Music Teachers
w Warszawie. Jest ponadto laureatką Nagrody Dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie, a także zdobywczynią czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach pianistycznych i kameralnych, m.in. I nagrody XI Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale Premio Città di Padova we Włoszech; II nagrody Concurs Internacional de Piano Chopin Sessions Felanitx w Hiszpanii; Grand Prix VIII Rybnickiego Festiwalu Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszki; II nagrody III Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Antoniego i Karola Szafranków; II nagrody VI Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Katowicach oraz wyróżnień na międzynarodowych turniejach kameralnych w Jaworze i w Bydgoszczy. Stypendystka XXII edycji Programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (stypendium dla najlepszych doktorantów, stypendium dla młodych naukowców).
Działalność recitalowa Małgorzaty A. Mokrus wyrasta z interdyscyplinarnych poszukiwań,
w których wykonawstwo pianistyczne łączy się z refleksją malarską i literacką – koncerty zatytułowane Ut pictura musica…Ut musica poesis czy Refleksy–Symbole–Archetypy. W latach 2024–2025, na zaproszenie Polskiego Radia Chopin, prowadziła autorski podcast wideo Muzyczne obrazy z Chopinem w tle,poświęcony literaturze fortepianowej sięgającej tradycji chopinowskiej, ukazanej w kontekście artystycznego pogranicza sztuk. Zajmuje się również malarstwem – autorskie prace prezentowała na wystawach indywidualnych: Dwa światy – sztuka bez granic (2022) oraz Miscellanea (2025), inaugurującej sezon artystyczny 2025/2026 w Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury.
W jej bogatym repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka polska i francuska, twórczość fortepianowa Sergiusza Rachmaninowa oraz dzieła najnowsze, w tym kompozycje na fortepian preparowany i elektronikę. Dokonała polskich i czeskich prawykonań utworów kameralnych Gabriela Erkoreki, Jaime Padrósa i Kanstantsina Yaskou. W 2024 roku jako solistka wystąpiła podczas debiutanckiej trasy koncertowej Polish Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Karola Szymanowskiego, a rok później, w ramach XX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „Akademia” pod batutą Igora Pylatyuka uczestniczyła w premierowych wykonaniach II Koncertu na fortepian (fortepianowe trio jazzowe) i orkiestrę Konstantego Wileńskiego. Debiutowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w ramach cyklu Estrada Młodych Wirtuozów. Występowała na licznych festiwalach, m.in.: 59. Prešovská hudobná jeseň, 10. Polskie Dni w Preszowie, IX European Festival of Music Academies w Warszawie,XIX, XX i XXI Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”, Chopin Sessions w Felanitx, 43. Hudební současnost w Ostrawie,
3. Wieczory Chopinowskie na Okólniku w Warszawie. Koncertowała w Polsce, Czechach, Belgii, Austrii, Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji i na Litwie.
Istotnym obszarem aktywności Małgorzaty A. Mokrus jest działalność badawcza i naukowa. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki na podstawie rozprawy na temat Etiud-Obrazów op. 33 i 39 Sergiusza Rachmaninowa. Rok później, nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ukazała się jej monografia Ilustracjonizm i symbolizm „Études-Tableaux” Sergiusza Rachmaninowa, zawierająca płytę z interpretacją obu cykli oraz autorską ilustrację Golden Domes. Jest także autorką artykułów naukowych opublikowanych m.in. przez Chopin University Press, Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Wydawnictwo Bernardinum oraz chorwackie Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Jako ceniona prelegentka regularnie występuje z wykładami autorskimi oraz zapraszana jest na konferencje
o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brała udział między innymi w XV Mistrzowskiej Szkole Pedagogiki Fortepianowej, V, VI i VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Artystycznej„Ko-respondencja. Na styku sztuk”(Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Chopin na Kujawach i Pomorzu” (Ośrodek Chopinowski
w Szafarni wraz z Fundacją Chopin w Ogrodzie Sztuk), Eighth International Symposium of Music Pedagogues „Music Pedagogy in the Context of Present and Future Changes” (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Chorwacja), II Kongresie Młodej Nauki. Międzynarodowej i multidyscyplinarnej konferencji naukowej(Uniwersytet Gdański), XIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Muzyka fortepianowa”(Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), V Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów Uczelni Muzycznych(UMFC w Warszawie), I Międzynarodowej Sesji Naukowej Katedry Kameralistyki „Styl klasyczny – próba definicji”(Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Oprócz tego była zapraszana do udziału w festiwalach muzycznych w charakterze recenzenta (VIII i IX European Festival of Music Academies, Festiwal „Chopinowska Wiosna w Wawrze”).
Działalność artystyczną łączy z pracą dydaktyczną w uczelni macierzystej. Prowadzi warsztaty pianistyczne dla studentów zagranicznych ośrodków akademickich, takich jak Conservatorio Superior de Música Manuel Castillo de Sevilla (Hiszpania) czy Muzička akademija u Puli (Chorwacja), oraz w szkolnictwie niższego szczebla. Absolwentka studiów doktoranckich w klasie prof. dra hab. Wojciecha Świtały i studiów magisterskich w klasie prof. dra hab. Zbigniewa Raubo oraz w klasie kameralistyki prof. dr hab. Teresy Baczewskiej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Studiowała również w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu
u prof. Jana Jiracka von Arnima i Alexeja Gorlatcha. Obecnie kontynuuje rozwój artystyczny realizując studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. dr hab. Jarosława Drzewieckiego. Z wyróżnieniem ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu
dr hab. Anny Góreckiej, prof. AM. Umiejętności doskonaliła pod kierunkiem m.in. Andrzeja Jasińskiego, Katarzyny Popowej-Zydroń, Wiesława Szlachty, Phillippe’a Giusiano, Eugena Indjica, Lee Kum Singa, Jacquesa Rouviera, Carla Palese, Fumiko Eguchi, Wiktora Mierżanowa oraz Aleksieja Orłowieckiego.
