Katarzyna Wesołowska

Katarzyna Wesołowska – klawesynistka i pianistka, wykładowczyni Akademii Muzycznej im.
Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyła w klasie fortepianu prof. Marii
Murawskiej oraz w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem).
Doskonaliła swoje umiejętności w zakresie gry na klawesynie, fortepianie oraz fortepianie
historycznym na warsztatach i kursach mistrzowskich w kraju i za granicą pod kierunkiem
wybitnych specjalistów, takich jak: Katarzyna Drogosz, Gerard Fauth, Martin Gester,
Geoffrey Govier, Alexander von Heissen, Tobias Koch, Robert Levin, Nicholas Parle, Elam
Rotem, Andreas Staier, Elżbieta Stefańska, Marek Toporowski, Mikhail Voskresenski,
Barbara Maria Willi, Dina Yoffe, Aline Zylberajch. Jest także absolwentką Akademii Sztuk
Pięknych w Warszawie – uzyskała dyplom licencjacki na Wydziale Scenografii.
Jest stypendystką następujących programów stypendialnych: Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego Młoda Polska na realizację zadania Nagranie i wydanie solowej płyty
klawesynowej z muzyką współczesną polskich kompozytorów, Prezydenta Miasta
Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury
na realizację projektu Klawesyn, pianoforte, fortepian – recital na instrumentach
historycznych (zrealizowanego we współpracy z Kolekcją Zabytkowych Fortepianów im.
Andrzeja Szwalbego w Ostromecku) oraz Prezydenta Miasta Szczecina.
W 2023 wykonała solowy recital klawesynowy w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu
Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Występowała jako solistka podczas festiwali:
Nowa Muzyka, Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Festiwal Muzyki Cichej, Generator Nadziei.
W swoim dorobku ma także prawykonania utworów muzyki współczesnej.
Czerpiąc ze swojego doświadczenia jako scenograf, chętnie angażuje się w projekty
interdyscyplinarne, łączące muzykę, teatr i sztuki wizualne. Nagrywała dla Polskiego Radia
muzykę do słuchowisk i udzielała konsultacji pianistycznych do filmu Śniegu już nigdy nie
będzie (reż. M. Szumowska), wykonywała także muzykę do spektakli teatralnych. Jako
pianistka i scenograf jednocześnie zrealizowała swój autorski projekt Koncert-Instalacja
„Polifonie/Poliwizje” w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice (w ramach Festiwalu
Generator Nadziei) – przedsięwzięcie jednoczące warstwę muzyczną i wizualną poprzez
wykonanie muzyki J.S. Bacha w stworzonej przez siebie przestrzeni scenograficznej.
Od 2022 jest wykładowczynią Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie .

Podobne wpisy

  • Dorota Zimna

    doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (2015). Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem) i Podyplomowych Studiów Instrumentalistyki w tej samej uczelni. Od 2005 jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.Uczestniczyła w klawesynowych kursach mistrzowskich…

  • Witold Kawalec

    Pianista i wykładowca akademicki. W 1998 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego, z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra sztuki. Będąc na pierwszym roku studiów znalazł się w gronie inicjatorów Studenckich Festiwali Pianistycznych FORTE-PIANO, których był współorganizatorem oraz wielokrotnym wykonawcą. Swoje umiejętności poszerzał biorąc…

  • Dominika Przech

    urodziła się w 1985 w Bydgoszczy, skrzypaczka, doktor sztuk muzycznych. Związana jest z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi od 2010 roku – najpierw jako asystent w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, a od 2018 roku – adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych tejże Akademii. Ponadto, w ramach działalności dydaktycznej, regularnie pełni funkcję wykładowcy…

  • Krzysztof Sowiński

    Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem w roku 1993 w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 1992 roku otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Claude’a Kahna w Paryżu. Był stypendystą Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, im. Franza Liszta we Wrocławiu oraz Ministra Kultury i Sztuki. Występował…

  • Tomasz Kotwica

    Dyrygent, doktor sztuk muzycznych. Adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pracuje z takimi zespołami jak: Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Chór Kameralny Wydziału Edukacji Muzycznej UKW, Chór The Hoor z Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, Zespół Śpiewaczy im. Stanisława Moniuszki, Zespół Wokalny Echo, Chór Muzycznego Integracyjnego Uniwersytetu Dziecięcego, Chór…

  • Justyna Jażdżyk

    Justyna Jażdżyk – pianistka, kameralistka, pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęław Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Arthura Rubinsteina w Bydgoszczy, którą ukończyłapod kierunkiem mgr Ireny Skabar-Galon, otrzymując wyróżnienie za osiągnięcia artystyczne.Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianuprofesora Józefa Stompla. W Katowicach skończyła również studia podyplomowe z zakresukameralistyki fortepianowej pod kierunkiem prof….